• Rzetelny serwis elektroniki!

  • Własny magazyn części zamiennych!

  • Serwis door-to-door! Sprawna przesyłka w obie strony!

Naprawa laptopów

Naprawa laptopów

Czyszczenie i konserwacja

Układ chłodzenia jest jedynym z najważniejszych, ale często zaniedbywanych elementów w każdym laptopie. Składa się on z wentylatora, radiatora wypełnionego czynnikiem chłodzącym i elementów termoprzewodzących. W trakcie pracy nawet w warunkach domowych wentylator zasysa kurz i inne zanieczyszczenia z otoczenia. Osadzają się one na radiatorze stopniowo zmniejszając jego wydajność. Już niewielka ilość zanieczyszczeń może spowodować zwiększenie się temperatury pracy komputera a co za tym idzie obniżyć znacząco jego wydajność i żywotność. Wszystkie podzespoły elektroniczne posiadają określoną temperaturę pracy. Gdy temperatura przekracza określone normy obniżona zostaje ich moc obliczeniowa co w efekcie powoduje spowolnienia pracy, zawieszanie się, wyłączanie się komputera a w konsekwencji może doprowadzić do awarii komputera. Nieprawidłowo działający układ chłodzenia jest przyczyną prawie 30% usterek w laptopach.

Konserwacja to nie tylko usunięcie zanieczyszczeń. Do jej wykonanie niezbędny jest demontaż całego układu chłodzenia. Układ ten jest dokładnie czyszczony. Weryfikowana jest również sprawność wentylatora i szczelność rurek Heat Pipe z płynem lub gazem chłodzącym. Przed ponownym zamontowaniem układu wymieniane są elementy termoprzewodzące czyli pasty i termopady, które odpowiadają za właściwe przekazywanie ciepła z elementów elektronicznych do radiatora.

W zależności od warunków użytkowania laptopa zaleca się wykonywanie konserwacji przynajmniej 1-2 razy w roku.

Naprawa płyt głównych

Najczęstszą przyczyną awarii w laptopach jest uszkodzenie płyty głównej. Jest podstawowy element każdego komputera. Ze względu na wysokie ceny narzucone przez producentów laptopów wymiana płyty najczęściej jest nieopłacalna, a często bywa również że niemożliwa ze względu na problem z ich dostępnością.

Większość usterek na płytach głównych można jednak naprawić. Dostęp do dokumentacji technicznej, posiadane wyposażenie stanowisk serwisowych a przede wszystkim wieloletnie doświadczenie naszych serwisantów pozwala nam skutecznie usunąć większość problemów występujących z płytami.

Najczęściej występujące usterki płyt

Uszkodzenie układu zasilania

Na płycie znajduje się szereg elementów odpowiadających za zasilania począwszy od gniazda zasilania po zaawansowane przetwornice dostarczające zasilanie do chipsetów, procesora itp. Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń na płycie są:

  • uszkodzenia mechaniczne np. po upadku, zalanie cieczą
  • użytkowanie uszkodzonego lub niewłaściwie dobranego zasilacza
  • wady fabryczne podzespołów zamontowanych na płycie.

Uszkodzenie układów BGA

BGA jest to rodzaj obudowy układów scalonych montowanych bezpośrednio na płycie za pośrednictwem nawet kilkuset kulek ze stopu lutowniczego. W systemie BGA na płycie montuje się przede wszystkim chipsety (mostek południowy i północny), układy graficzne, procesory i pamięci.

W zależności od rodzaju układu i charakterystyki uszkodzenia układy BGA naprawia się poprzez wykonanie reballingu lub wymianę układu na nowy. Do wykonywania tego typu napraw niezbędny jest profesjonalny sprzęt i doświadczenie serwisantów, które nasza firma posiada. Wykonywanie takich napraw przez osoby nieposiadające odpowiedniego sprzętu i doświadczenia kończy się zazwyczaj uszkodzeniem układu, a czasami również płyty w stopniu uniemożliwiającym jej dalsza naprawę.

Rodzaj i sposób wykonywania naprawy układu BGA jest każdorazowo dobierany przez naszych serwisantów po przeprowadzeniu ekspertyzy laptopa.

 

Uszkodzenie gniazd

Gniazda ulegają uszkodzeniu najczęściej w sposób mechaniczny. Gniazdo zasilania i porty USB jako najczęściej używane są najczęściej uszkadzanymi portami. Ulegają one naturalnemu zużyciu, a oprócz tego są narażone na szereg uszkodzeń mechanicznych wynikających z sytuacji losowych i błędów w użytkowaniu. Często spotykanym błędem użytkowników jest używanie uszkodzonych portów mimo uszkodzenia.

Użytkowanie laptopa z uszkodzonym gniazdem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń na płycie głównej co w konsekwencji zwielokrotni koszt naprawy. Dlatego jeżeli zauważą państwo nieprawidłowości w ich działaniu prosimy niezwłocznie zgłosić się do naszego serwisu w celu naprawy.

O możliwym uszkodzeniu gniazda zasilania może świadczyć:

  • brak ładowania przy poruszaniu wtykiem zasilacza
  • nagrzewanie się wtyku zasilacz i laptopa przy gnieździe
  • brak ładowania baterii a nawet jej rozładowywanie pomimo podłączonego zasilacza

 

Uszkodzenie w wyniku zalania cieczą

Jeżeli już przytrafi nam się taka sytuacja należy jak najszybciej wyłączyć laptop i odpiąć zasilacz oraz wyjąć baterię. Wielu użytkowników po zalaniu próbuje we własnym zakresie wysuszyć laptop a następnie próbuje na nim ponownie pracować. Domowe metody nie są jednak wystarczające. Pozostała pod mikroukładami wilgoć i osad prowadzą do powstania na płycie zwarć i procesu elektrolizy. Elektroliza która powoduje utlenianie się połączeń jest procesem powolnym dlatego często spotykana jest sytuacja iż po zalaniu i osuszeniu laptop działa normalnie ale po pewnym czasie doprowadza do bardzo poważnych i często nieodwracalnych uszkodzeń płyty.

Dlatego po zalaniu niezwłocznie należy udać się do serwisu gdzie płyta zostanie dokładnie oczyszczona przy użyciu specjalistycznych płynów i myjek ultradźwiękowych, a wszystkie uszkodzenia naprawione.

Naprawa i instalacja systemów operacyjnych

Kondycja system operacyjnego w komputerze jest równie ważna jak sprawność techniczna. Systemy operacyjne ulegają niestety częstym awariom. Problemy z instalacja aktualizacji, infekcje związane z wirusami i uszkodzenia dysku twardego w komputerze powodują brak możliwości uruchomienia systemu, a tym samym korzystania z komputera.

Zazwyczaj jesteśmy w stanie usunąć złośliwe oprogramowanie i naprawić powstałe błędy doprowadzając system do sprawnego działania. Zdarzają się jednak również sytuacje gdy uszkodzenia systemu są zbyt poważne. W takich sytuacjach możemy zaproponować ponowną instalację systemu wraz z zachowaniem danych użytkownika. W ramach instalacji systemu nasi serwisanci dokonują jego pełnej konfiguracji poprzez wgranie najnowszych sterowników i wszystkich niezbędnych aktualizacji.

Wszystkim którzy chcieliby zmienić dysk na większy lub przyspieszyć pracę montując dysk SSD a powstrzymuje niechęć lub brak czasu do ponownej instalacji systemu i aplikacji a także wielogodzinnego przenoszenia danych oferujemy usługę klonowania dysku. W ramach usługi przeniesiemy kompletny system wraz z wszystkimi danymi na nowy dysk.

Jeżeli chcesz przenieść dotychczasowy system i zainstalowane w nim aplikacje wraz z danymi na nowy, większy lub szybszy dysk twardy SSD a powstrzymuje Cię niechęć lub brak czasu do ponownej instalacji systemu i aplikacji a także wielogodzinnego przenoszenia danych oferujemy usługę klonowania dysku. Po przeniesieniu system zachowuje wszystkie ustawienia i nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

Wymiana matryc, klawiatur i innych podzespołów

W wyniku nieszczęśliwych wypadków, a także ze względu na tzw. zmęczenie materiału często dochodzi do uszkodzeń obudów, klawiatur i matryc LCD. Jako importer i dystrybutor części do laptopów możemy zapewnić państwu szybką i atrakcyjną cenowo wymianę większości uszkodzonych podzespołów.

Sharks Trade Sp. z o.o.
01-756 Warszawa
Przasnyska 6B

Nasze biuro jest czynne:
Pn. - Pt. 08:30-16:30

Dane kontaktowe

e-mail: serwis@sharkstrade.pl
tel.: 22 266 88 16
infolinia: 801 000 749

Sharks Trade Sp. z o.o.
Ks. J. Popiełuszki 19/21
01-595 Warszawa
Opening Hours
Monday 10:00 – 18:00
Tuesday 10:00 – 18:00
Wednesday 11:00 – 19:00
Thursday 10:00 – 18:00
Friday 09:00 – 16:00
Saturday Closed
Sunday Closed
Top