• Rzetelny serwis elektroniki!

  • Własny magazyn części zamiennych!

  • Serwis door-to-door! Sprawna przesyłka w obie strony!

Pytania i odpowiedzi

Często zadawane pytania oraz porady

Pytania i odpowiedzi

Kliknij na pytaniu aby zobaczyć odpowiedź

Jakiej marki laptopy naprawiacie?

Naprawiamy laptopy wszystkich marek – tych bardziej i mniej znanych. Specjalizujemy się w naprawie laptopów marki DELL, ale pomożemy także w przypadku konieczności naprawy laptopów Hp, Acer, Sony, Toshiba, Apple, PackardBell, Asus, Twinhead, Compal, Alienware, Msi, Gateway, itp.

Nie jestem z Warszawy. W jaki sposób mogę dostarczyć laptop do Państwa firmy?

Najlepszym sposobem jest zamówienie naszego kuriera w systemie door-to-door, który odbierze od Państwa, a następnie dostarczy z powrotem naprawiony sprzęt. Kuriera można zamówić  telefonicznie. Przesyłka jest opłacana przy odbiorze, przemieszcza się terminie 24h oraz jest w pełni ubezpieczona. Obecnie koszt tej usługi wynosi od 33pln – cena transportu w obie strony.

Jak długo trwa ekspertyza i czy ponoszę z tego tytułu jakieś koszty?

Ekspertyza jest przeprowadzana w trybie do 24h i jest bezpłatna. Dla wymagających Klientów dostępny jest wariant ekspresowy, gdzie czas dokonania ekspertyzy laptopa nie przekracza 3h – koszt 100pln. Czas może ulec wydłużeniu w przypadku konieczności sprowadzenie części niezbędnych do jej zakończenia lub dokonania skomplikowanych pomiarów. Po otrzymaniu wyceny z kosztami naprawy, nawet w przypadku braku akceptacji – nie pobieramy żadnych opłat.

Jak długo trwa naprawa mojego laptopa?

Każdy przypadek naprawy jest sprawą bardzo indywidulaną, zależną od konieczności sprowadzenia części. Nasz internetowy system zapewnia ciągły kontakt i przesyła na drodze mailowej lub SMS statusu Państwa zgłoszenia. Standardowy czas nieskomplikowanych napraw nie powinien przekroczyć 72h, w bardziej skomplikowanych przypadkach podajemy indywidualnie planowany termin zakończenia naprawy laptopa. Dla wymagających Klientów oferujemy wariant ekspresowy, który dotyczy zarówno ekspertyzy, jak i naprawy i sprzęt trafia na pierwsze wolne stanowisko i w miarę możliwości jest do odbioru nawet po kilku godzinach. Jako bezpośredni importer części mamy przewagę czasową względem konkurencji, gdyż większość niezbędnych podzespołów posiadamy na naszym magazynie.

Czy ponoszę jakiekolwiek koszty w przypadku rezygnacji z naprawy?

Nie pobieramy żadnych opłat w przypadku rezygnacji z naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy po udzieleniu przez Klienta akceptacji i rozpoczęciu przez nasz serwis naprawy, nastąpiłaby zmiana decyzji – rezygnacja wiązałaby się wtedy z indywidualnymi kosztami, naliczonymi proporcjonalnie do przeprowadzonych czynności i zamówionych części.

Czy po naprawię laptopa dostanę gwarancję na wykonaną usługę?

Każda wykonana naprawa jest objęta minimum 3 miesięczną gwarancją, a wymiany chipsetów minimum 6-ci miesięczną. Nie udzielamy gwarancji na czyszczenie i konserwacje oraz obszary skutków zalania. Jesteśmy gotowi wycenić wydłużenie czasu gwarancji w zależności od indywidualnych potrzeb Klienta.

Zbiłem matrycę w swoim laptopie. Jak szybko zostanie ona wymieniona i jakie są tego koszty?

Zbite matryce wymieniamy zazwyczaj w terminie nie przekraczającym 24h lub dla wymagających Klientów w trybie ekspresowym, nawet poniżej 1h. Standardowo koszt wymiany nie przekracza 50pln, a w trybie ekspresowym 100pln. Wyjątkiem są laptopy, które wymagają dokonania całkowitej rozbiórki oraz Apple.

Mam niekontakty na gnieździe zasilania. Czy taka naprawa jest kosztowna i jak długo to trwa?

Niekontakty w gnieździe zasilania laptopa są bardzo często bagatelizowaną usterką. Często ustawiamy wtyk w pozycji, w której jest kontakt i pracujemy dalej. Nic bardziej błędnego – w ten sposób zwiększamy tylko ryzyko zwarcia i poważne uszkodzenie laptopa. Czasami warto też gruntownie obejrzeć wtyk od zasilacza, gdyż w niektórych wypadkach to właśnie od jest odpowiedzialny za nie kontakty. W celu ich usunięcia konieczne jest całkowite rozebranie laptopa i najczęściej dokonanie wymiany gniazda. W przypadkach, gdy mieliśmy już iskrzenie i zwieranie – może być konieczna regeneracja wypalonych ścieżek na płycie głównej. W prostszych przypadkach całkowity koszt takiej usługi nie przekracza 150pln, a w poważniejszych jest wyceniany indywidualnie. Wymiana gniazda wymaga wiedzy technicznej i umiejętności posługiwania się lutownicą – nie zalecamy wykonywania jej samodzielnie.

Chciałbym rozbudować pamięć RAM. Czy jest możliwość dokonania tego w siedzibie Państwa firmy?

Tak. Rozbudowa RAM w laptopie jest zazwyczaj możliwa i nieskomplikowana. Dobieramy odpowiednie kości pamięci, aby mogły bezkonfliktowo pracować w parze.

Mam problem z uruchamianiem się systemu. Czy możecie mi jakoś w tym pomóc?

Problem z uruchamianiem systemu może być sprawa bardzo złożoną i czasami wymaga wizyty w serwisu. Należy przede wszystkim ustalić, czy problem dotyczy systemu operacyjnego, czy sprzętu. Usterkę systemowa można czasami namierzyć z pomocą oprogramowania diagnostycznego. Jeżeli jednak nie uda nam się nic wykryć, a chcemy się upewnić, że nie jest to awaria laptopa – najpewniejszym rozwiązaniem będzie reinstalacja systemu operacyjnego (pamiętajmy tylko o wykonaniu kopii danych). Jeżeli po jaj wykonaniu dalej występują nieprawidłowości to użyjmy narzędzi do testowania sprzętu dostarczonych przez producenta lub oddajmy sprzęt na bezpłatną ekspertyzę.

Podczas pracy pojawia się niebieski ekran i następuje samoczynny restart komputera. Co to może oznaczać i czy jesteście mi w stanie pomóc?

Tak. Jest kilka powodów występowania niebieskich ekranów:

– błędy systemu operacyjnego – problem zazwyczaj rozwiązuje jego ponowna instalacja

– błędy pamięci RAM laptopa – należy zeskanować je programem testowym, np. memtest i uszkodzona wymienić

– uszkodzenie chipsetu graficznego – usterka może zostać usunięta jedynie w wyspecjalizowanym serwisie.

Na moim zasilaczu nie świeci się dioda po podłączeniu do sieci. Czy muszę kupić nowy zasilacz i czy będzie to możliwe u Państwa w firmie?

To zależy. W pierwszej kolejności należy poszukać kabla łączącego zasilacz z siecią elektryczną. Czasami na skutek najechania fotelem, przycięciem meblami – możemy doprowadzić do uszkodzenia kabla. Wystarczy wtedy wymienić kabel zasilający np. typu koniczynka, a problem ustąpi. Jeżeli kabel okazała się sprawny, to jest duże prawdopodobieństwo wymiany zasilacza, z uwagi na fakt, że są to produkty niedrogie – naprawa w serwisie będzie raczej nieopłacalna. Jest jeszcze sytuacja, w której dioda na zasilaczu gaśnie po podpięciu do laptopa – mamy wtedy najpewniej zwarcie w układzie zasilania na płycie głównej i konieczny jest szybki kontakt z serwisem.

Czy jest możliwość zgrania danych ze starego komputera na nowy, zakupiony w Państwa firmie?

Tak. Jest kilka sposobów wykonania kopii danych, które są zależne od laptopów pomiędzy którymi zachodzi migracja. Najczęstszym sposobem jest wykonanie obrazu partycji i przeniesienie danych do nowego laptopa, zachowując wszystko tak jak w starym – nie w każdym wypadku jest to możliwe. Gdyby nie było możliwości zrobienia obrazu, wtedy konieczne jest zrobienie kopii danych i przeniesienie ich do pliku w nowym laptopie. Zaletą pierwszego sposobu jest to, że po odtworzeniu obrazu będą działały wszystkie zainstalowane aplikacje, a w drugim przypadku będziemy musieli je wszystkie zainstalować i skonfigurować ponownie.

Porady

Kliknij na pytaniu aby zobaczyć odpowiedź

Zalałem laptop. Co mam zrobić?

Zalanie jest jednym z najpoważniejszych uszkodzeń jaki mogą przytrafić się naszemu laptopowi. Z uwagi na skutek możemy je podzielić na mniej i bardziej poważne. Pierwszą czynnością jest odłączenia laptopa od zasilania, a następnie niezwłoczne wyjęcie baterii, ostatecznie konieczne jest obrócenia laptopa w sposób umożliwiający wypłynięcie cieczy. Nie należy samodzielnie suszyć laptopa suszarką, lampami oraz pozostawiać na grzejniku. Po wykonaniu powyższych czynności oceniamy na spokojnie jak dużo cieczy mogło dostać się do wnętrza laptopa – jeżeli ilość jest nieduża możemy zaryzykować samodzielna sprawdzenie sprzętu, w przeciwnym wypadku warto rozważyć dostarczenie sprzętu na profesjonalna ekspertyzę. W przypadku zalania laptopa niedużą ilością cieczy możemy podjąć próbę samodzielnego sprawdzenia działania sprzętu, w tym celu najczęściej odkręcamy klawiaturę i oceniamy sytuacje, jeżeli wygląda na to, że ciecz nie dostała się głębiej to po wyschnięciu podłączamy laptopa. W drugim przypadku, gdy cieczy dostało się więcej należy zgłosić się do serwisu, gdyż ciecz zadziała jak przewodnik i może spowodować zwarcie oraz uszkodzenie danych znajdujących się na dysku twardym, co w dzisiejszych czasach dla wielu z nas może stanowić za duże ryzyko.

Czy wykonywanie regularnej konserwacji pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia laptopa?

Konserwacja jest obecnie najbardziej bagatelizowaną, a jednocześnie najbardziej istotną czynnością, której systematyczne wykonanie pozwala uchronić laptopa przed skutkami awarii związanej z przegrzaniem. Chcąc wykonać konserwacje laptopa samodzielnie, powinnismy się liczyć z koniecznością jego rozebrania. Nie dajmy sobie wmówić w hipermarkecie, że wystarczy sprężone powietrze – w taki sposób wbijemy kurz w radiator, a przypadku tańszego sprężonego powietrza ryzykujemy dostanie się wraz z nim do środka skroplonej cieczy. Przed przystąpieniem do jej dokonania powinniśmy przygotować się w zestaw wkrętaków precyzyjnych oraz zakupić pastę termoprzewodzącą. Rozbieramy laptopa do momentu, aż zobaczymy układ chłodzenia, który najczęściej składa się z wentylatora i radiatora. Elementy te demontujemy, a następnie czyścimy. Pamiętajmy, że używając do czyszczenia wentylatora sprężonego powietrza – powinniśmy to zrobić z pewnej odległości, aby nie uszkodzić jego łopatek (w niektórych przypadkach konieczne jest również jego nasmarowanie). Radiator jest bardziej odpornym elementem miedzianym, wiec jego czyszczenie nie przysporzy nam wiele trudności. Z procesora i chipsetu graficznego usuwamy starą pastę (w niektórych laptopach konieczna jest wymiana tzw. termopadu), a następnie nakładamy nową. Po przeprowadzeniu konserwacji i złożeniu laptopa oceniamy jego temperaturę, możemy w tym celu skorzystać z narzędzi programowych do tego dedykowanych, które dołączył producent laptopa lub pobrać program do pomiaru temperatury z internetu.

Podczas poruszania klapą matrycy zanika obraz. Co może być przyczyną takiej usterki?

Usterka polegająca na zanikaniu obrazu może być niejednokrotnie trudna do zdiagnozowania. Chcąc samodzielnie zidentyfikować usterkę należy zdemontować przednią ramkę, a następnie po odkręceniu – delikatnie odchylić matrycę. Tutaj należy bacznie obserwować zachowanie się laptopa, gdyż pamiętajmy, że matryca jest najczęściej podłączona za pośrednictwem taśmy LCD, która może być przetarta lub przerwana – trzeba zatem postarać się dostrzec obszar, którego poruszenie powoduje występowanie usterki. Jeżeli uda Wam się namierzyć uszkodzenie, to wystarczy wymienić część na nową i problem powinien ustąpić.

Nie działa mi kilka klawiszy na klawiaturze. Co mam zrobić w takim przypadku?

Problem niedziałających w laptopie klawiszy najczęściej jest związany z uszkodzeniem klawiatury. Przed udaniem się do serwisu powinniśmy sprawdzić czy:

– nie doszło do zalania klawiatury

– nie czyściliśmy klawiatury z użyciem cieczy, pianek i innych dla nie szkodliwych substancji

– pod klawiszami nie znajdują się resztki jedzenia

– czy klawisze nie są wypięte z mocowań

W większości wypadków klawiatury się nie naprawia. Czasami można znaleźć aukcje oferujące pojedyncze klawisze, ale pamiętajcie, że decydując się na tego typu wymianę powinniście porównać mocowanie klawiszy, gdyż występują różne. Na pewno nie należy klawiatury czyścić wodą, ani innymi płynami. Kurz staramy się usunąć z pewnej odległości kompresorem, a czyścimy na sucho. Szczęśliwie w większości wypadków uda wam się niedrogo klawiaturę wymienić na nową, gdyż do większości modeli ceny zaczynają się już poniżej 50pln

Mój system zaczął wolno pracować. Czy jest możliwość przyśpieszenia pracy systemu?

Najskuteczniejszym, ale również najbardziej czasochłonnym sposobem przyspieszenia pracy systemu jest zainstalowanie od nowa systemu operacyjnego. Należy tu pamiętać o wykonaniu kopii naszych danych oraz mieć świadomość skasowania wersji instalacyjnych pozostałych programów np. Microsoft Office, Adobe Reader, itp. Co prawda na rynku sa programy pozwalające na optymalizację pracy systemu, jego przyspieszenie oraz oczyszczenie – niemniej jednak rozwiązania te mają tyle samo zwolenników, co przeciwników i nie gwarantują nam oczekiwanego rezultatu. Praca systemu jest również zależna od ilości pamięci operacyjnej RAM, sprawdźmy w systemu ile jej posiadamy i czy mamy możliwość jej rozbudowy. W skrajnych przypadkach wolna praca systemu może również zwiastować nadchodzącą usterkę laptopa.

Mam wirusa. Czy jest możliwe odwirusowanie komputera?

Tak. Możemy odwirusować komputer z użyciem oprogramowania antywirusowego. Pobieramy w tym celu sprawdzone oprogramowanie antywirusowe np. ESET NOD, Kaspersky itp. Jednocześnie staramy się omijać darmowe programy, które zazwyczaj sę bardzo okrojone i nieaktualne, co do szczepionek antywirusowych – a ich główną rola jest namówienie nas do zakupu wersji płatnej. Po zainstalowaniu programu wybieramy opcję pełnego skanowania, po jego zakończeniu zapoznajemy się z raportem na temat wykonanych działań. Gdyby z jakiś powodów zainstalowanie programu nie było możliwe, to sytuacja może być już poważniejsza i infekcja zaawansowana – zalecany jest wtedy kontakt z serwisem. W dzisiejszych czasach będąc świadomym użytkownikiem internetu powinniśmy wykupić roczną subskrypcje na program antywirusowy, gdyż koszty utraty lub kradzieży naszych danych są zazwyczaj niewspółmierne do kosztów zakupu programu antywirusowego.

Wyłamałem port USB w laptopie. Czy jest możliwa naprawa?

Tak. Konieczna będzie wymiana portu na nowy, co wiąże się z koniecznością całkowitej rozbiórki laptopa, a następnie wymianę portu USB na płycie głównej.

Nie działają mi żadne porty w laptopie: USB, gniazdo słuchawkowe, napęd nie czyta płyt. Co może być przyczyną?

Przyczyn niedziałania portów i gniazd w laptopie może być wiele. Porty USB lub gniazda mogą nie działać, jeżeli jest jakieś zwarcie – najlepiej obejrzeć je wtedy pod katem uszkodzeń mechanicznych. Napęd może być brudny lub uszkodzony. Każdorazowo wszytkie powyższe problemy mogą być spowodowane nie kontaktami lub uszkodzeniem chipsetu, który odpowiada w pewnej mierze, za ich prawidłową pracę.

Brak dźwięku w głośnikach. Jak temu zaradzić?

Brak dźwięku w głośnikach laptopa można rozwiązać poprzez podłączenie głośników zewnętrznych za pośrednictwem gniazda słuchawkowego lub Bluetooth. Powodem braku dźwięku może być nieprawidłowa instalacja sterowników audio lub wyciszenie za pośrednictwem klawiszy funkcyjnych w laptopie. Tak więc zanim uznamy nasz laptop za uszkodzony sprawdźmy nawet te najbardziej błahe, gdyż „pod latarnią jest najciemniej”.

Na laptopie świecą się diody zasilania, ale nie mam obrazu na matrycy. Czym to może być spowodowane?

Przy braku obrazu na matrycy w pierwszej kolejności przyglądamy się matrycy i patrzymy, czy pod jakimś kątem nie widzimy „zarysu „obrazu – jeżeli tak, to mamy do czynienia z uszkodzeniem podświetlania. Tego typu usterka potwierdzi się również w przypadku, gdy nie widzimy obrazu, a słyszymy dźwięk startu systemu. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana matrycy. Kolejne dwa powody braku obrazu na matrycy, to uszkodzony układ zasilania lub chipset graficzny, w obu wypadku objawy są podobne i mogą zostać zdiagnozowane w serwisie.

System windows wyświetla informację ,,rozważ wymianę baterii” – czy to oznacza, że powinienem kupić nową baterię?

Tak. Producenci laptopów zaprojektowali baterie w taki sposób, aby zliczały cykle ładowania i rozładowania. Każdy model wyznaczoną maksymalną ilość cykli, po których informuje użytkownika o konieczności wymiany baterii. Decydując się na zakup baterii mamy do wyboru oryginalną lub zamiennik, te drugie są często pozbawione blokad cykli, niemniej czas ich pracy bardzo zależy od producenta. W niektórych przypadkach można używać baterii pomimo komunikatu, gdyż poza nim nic innego się nie dzieje.

Nie działa mi jeden przycisk touchpada. Co za to odpowiada i czy jest możliwość tego naprawienia?

Pod przyciskami touchpada znajdują się mikroprzełączniki, które odpowiadają za tzw. „klik” klawiszy. W niektórych wypadkach po rozebraniu obudowy, jest możliwy dostęp do touchpada i pomaga wtedy wymiana mikroprzełącznika. Wystepują jednak modele, w których dostęp jest zanitowany lub ograniczony w inny sposó – wtedy konieczna będzie wymiana całego palmrestu wraz z touchpadem.

System windows nie wykrywa sieci wifi. Jak sobie z tym poradzić?

Zacznijmy od sprawdzenia wyłączników systemowych(ikony sieci na pasku zadań) i sprzętowych (przełączniki lub kombinacje klawiszy) na laptopie. Niektóre modele mają możliwość wyłączenia karty wifi w BIOSie. Jeżeli powyższa analiza nie pomaga, to postarajmy się dostać do karty wifi w laptopie i sprawdźmy jej prawidłowe podłączenie w slocie oraz podpięcie anten. Każdorazowo przed przystąpieniem do takiej czynności należy wyjąć baterie.

Mój laptop podczas dłuższej pracy potrafi samoczynnie się wyłączyć. Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Postarać zaobserwować się czas oraz warunki w jakich się to dzieje. Co do czasu, zweryfikować należy, czy wyłączenia są cykliczne. Co do warunków, to chodzi o to, czy sprzęt jest gorący w czasie wyłączenia, czy może następuje to po poruszeniu laptopem. W przypadku problemów z temperaturą pomorze konserwacja, a w innych wypadkach może być potrzebna ekspertyza w serwisie, niemniej jednak przy tego typu usterkach zebrane przez nas szczegółowe informacje mogą być niezbędne w celu prawidłowego zdiagnozowania i wyeliminowani uszkodzenia.

Mam stary laptop. Czy jakakolwiek naprawa będzie miała sens?

Pytanie bardzo indywidualne, gdyż kierują nami różne pobudki w chwili podjęcia decyzji o naprawie. Decydujemy się na nią, ponieważ nie chcemy reinstalacji sprzętu, czasami używane oprogramowania nie ma nowszych wersji, czasami sprzęt ma dla nas wartość sentymentalna. Niemniej jednak są serwisy przygotowane na tą ewentualność, gdyż w przypadku nieopłacalnej naprawy zaproponują wiele rozwiązań, które pozwolą nam podjąć tą decyzje. Do tych rozwiązań należy między innymi możliwość przyjęcia uszkodzonego laptopa w rozliczeniu i propozycja zakupu używanego lub nowego, którego konfiguracja jest już zazwyczaj dużo lepsza, a dopłata względem kosztów naprawy nie jest już wtedy taka duża.